• Bakırköy/İSTANBUL

    Osmaniye Mah. İsmail Erez Bulvarı
    Özdemir Apt. No:9 D:7

  • E-Mail

    info@tepetasinmaz.com

Bize Ulaşın

+90 (544) 410 19 38

Yabancı Satış Değerleme

Yabancı Satış Değerleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 2019/1 sayılı genelge ile 04.03.2019 tarihi itibari ile gerek alıcı gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmaz değerleme raporunun aranması zorunluluk haline getirilmiştir.

 

 - Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyulmak suretiyle, Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için alınacak gayrimenkulün değeri tutar 250.000 USD’dir.

 - Türk Vatandaşlığına geçişte gerekli gayrimenkul değerleme raporu, SPK ve BDDK Lisanslarına sahip değerleme kuruluşu tarafından hazırlanmalıdır.

 - Kanuna uygun olarak düzenlenen gayrimenkul değerleme raporunun Tapu Müdürlüklerine ibraz edilmesi gereklidir.

 - Yeni Proje Fiyat Analizi ve Değer Tespit Çalışmalarının yapılması,

 - Bu amaçla sahibi olunacak gayrimenkullerin, en az 3 yıl süre ile satılamaması amacı ile tapu kayıtlarına şerh konulacaktır.

 - Edinim başvuru sırasında sunulan değerleme raporlarının üç ay geçerlilik süresi bulunmaktadır.

 

Gayrimenkul değerleme işlemlerinin BDDK tarafından yetkilendirilen gayrimenkul şirketleri tarafından yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda yabancı uyruklu kişilere, Türk Vatandaşlığına geçişte gerekli gayrimenkul değerleme raporu temini için SPK ve BDDK lisanslı firma olarak hizmet vermekteyiz.